Manzara Çizimleri

Manzara Çizimleri

 Manzara Çizimleri

Bu yazımda, manzara çizimleri konusuna birkaç ipucu, püf noktası vereceğim. Tabii ki, manzara çizimleri için özel bir tarif yoktur ve her zaman olduğu gibi ” iyi görünün ve kendi duyularınız tarafından aldatılmayın”

Bu, en azından tamamen teknik kısım için geçerlidir, ancak manzara görüntüleri daha çok yönlüdür. Bu nedenle, burada yazdığım ipuçları ve püf noktaları, manzara resimlerinin nasıl çizileceğini öğrenmenize kesinlikle yardımcı olabilir.

Manzara Resmi Nasıl Çizilir?

Bir manzara çizimi anlamında bir manzara olarak, doğa ya da insan tarafından yaratılan çevrenin temsillerini anlıyoruz. Tipik manzara çizimleri doğal manzaraları, dağları, şehirleri, fabrika manzaralarını, deniz manzarasını, park manzaralarını vb. tasvir eder. Farklı olarak sadece bir örnek vermek gerekirse manzara çizimi çevrenin çok daha büyük bir bölümünü gösterir.

Bir manzara çizerken bir meydan okuma, bir yandan, nesnelerin (ağaçlar, çayırlar, binalar, dağlar) her ayrıntıyla çizilememesidir. Bu çok uzun sürer. Her şey basitleştirilmeli. Böylece, örneğin, ağaçların yaprakları sadece çayırların çimleri, ormanların ağaçları, gökdelenlerin pencereleri vb.gibi sezgisel olarak çizilir.
Aşağıdaki resimlerde bir ormanın, bir ağacın, Yüksek binaların ve çayırların nasıl kolayca gösterilebileceğini görebilirsiniz.

Bir manzara çizerken ustalaşmanız gereken ikinci zorluk “doğal güçler”dir. Örneğin, çizerken, rüzgar ağaçların yapraklarını ve dallarını farklı bir yönde üfleyebilir. Ya da güneş bir süre sonra farklı bir yerde ve gölgelerin başka bir yöne düşmesine izin veriyor. Bütün bunlar çizdiğiniz manzarayı değiştirir ve çiziminiz artık gerçekle eşleşmez.

Manzara Çizim Tasarımları

Eğer manzara çekmek istiyorsanız, fotoğrafı fark olanakları bir dizi var. Öncelikle hangi manzarayı çizmek istediğinize ve resminizde hangi alanı göstermek istediğinize karar vermelisiniz. Bir manzara resmi, bir dağ manzarası veya bir şehir çizmek ister misiniz? Sonsuz sayıda açık olasılık var.

Bir manzara seçtiyseniz, bir başka önemli husus günün saati, yılın zamanı ve hava durumudur. Aynı manzara sonunda farklı hava koşullarında tamamen farklı görünebilir. Kışın her şey bir karla kaplanabilir, yaz aylarında her şey yeşil ve çiçek açar. Örneğin, gece, gündüz veya gün doğumu sırasında bir sahne çizebilirsiniz.

Günün saatine, hava durumuna ve karar verdiğiniz yılın zamanına bağlı olarak, manzara çizimi izleyici için tamamen farklı bir his yaratabilir. Yağmurlu havalarda bir manzara, örneğin, oldukça melankolik duygular yaratabilir. Her şey karla kaplı olduğunda, her şey daha huzurlu görünüyor. Çiçekli çayırlar ve yaprakları olan ağaçlar ile bir manzara çizimi genellikle samimi ve eğlenceli görünüyor.

Ama bir manzara çizerken daha ele almaktır. Ufkun çizimde tam olarak nerede olması gerektiğini düşünmelisiniz. Ufuk, gökyüzünün ve Dünya’nın buluştuğu sınırdır. Ufku nereye koyduğunuza bağlı olarak, gökyüzünden daha fazlasını veya çizimdeki yerden daha fazlasını görebilirsiniz. Manzara resminiz için ufkun en iyi yerleşimini bulmak için biraz deney yapın, birkaç eskiz ve tasarım yapın.

Manzara Çizimlerinde Perspektif Kullanımı

Ve manzaraların daha iyi nasıl çizileceğine dair daha fazla püf noktası var . Bir manzaranın önemli bir yönü perspektiftir.
Tüm nesneler bizden uzaklaştıkça daha küçüktür. Mesafenin bu etkisi elbette manzarada çok güçlüdür, çünkü mesafeye çok bakıyoruz. Nesnelerin boyutundaki azalma, çizim yardımı ile nispeten kolay bir şekilde gösterilebilir: ufuk noktaları olan perspektif.

Belki de ufuk noktaları yardımıyla perspektif çizimini zaten duymuş olabilirsiniz. İlke, tüm nesnelerin ufuk çizgileri boyunca küçüldüğü anlamına gelir. Bu çizgilerin hepsi ufukta yatan bir noktada birleşir. Güneşten görüntünün tüm köşelerine ve açılarına yayılan güneş ışınları ile karşılaştırılabilir. Sadece kaybolan çizgiler (en azından zihinsel olarak) diğer yönde çalışır.
Aşağıdaki resimde, basit bir nokta perspektifi ile çizilen manzarayı gösteren bir illüstrasyon görebilirsiniz.

Yukarıdaki resim sadece basit bir perspektif çizim biçimini göstermektedir. Çeşitli çıkış noktaları ile diğer türevleri vardır. Ama daha fazla girmeyeceğim, ancak perspektif çizimi için ipuçları ve püf noktaları ile çok ayrıntılı bir rehber bulacağınız birkaç bağlantı alacaksınız:

Manzara Çizimi Hakkında Birkaç İpucu

Manzara tasarımınızda birkaç göz alıcı yerleştirmeyi deneyin. Bu, göze düşen ve çizimi daha ilginç hale getiren nesneler anlamına gelir.
Manzaramızın sadece yatay çizgiler veya yapılar içermediğinden emin olun, çünkü bu sıkıcı. Ayrıca, ağaçlar gibi dikey olan resim nesnelerini resminize almaya çalışın.
Buna ek olarak, bu kurallar sadece çizim için değil, aynı zamanda manzara boyama için de geçerlidir.

Toplam 2 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir